5
1
4. 1. 2012

Rok 2012 zahajujeme v Řisutech

Jak Milevsko zakončilo předchozí kalendářní rok, tak začne i ten nový, tedy soutěžním zápasem na ledě soupeře. Tentokrát zajíždí do Slaného, kde nastupuje ke svým druholigovým zápasům HC Řisuty, který tak bude prvním soupeřem Milevska v roce 2012. Utkání na zimním stadionu ve Slaném začíná v sobotu od 17:00.

Řisuty navazují v letošní sezóně na povedenou loňskou a od začátku jsou jediným vážnějším konkurentem vedoucího Klášterce ve skupině Západ. Povedla se jim hlavně první čtvrtina soutěže, ve které nebodovaly pouze v jediném utkání. Řisuty patří společně s Kláštercem k nejlepším celkům v bilanci venkovních zápasů. Na ledech soupeřů získaly jen o bod méně než doma. Jsou také jediným týmem, který dokázal zdolat Klášterec na jeho půdě.

První čtvrtina

Start do letošní sezóny měly Řisuty výborný. Zahájily ji výhrou v Sokolově, kde po gólové přetahované zvítězily 5:3. Tuto výhru pak potvrdily v domácím prostředí, kde zdolaly vcelku jednoznačně po výsledku 5:1 Jablonec. Stejným výsledkem skončil i další zápas Řisut v Klatovech. Po jednobrankovém vedení v první části zvítězili hosté ve druhém dějství 3:1, čímž položili základ svému vítězství. Vítězný vstup do soutěže ukončila Řisutum až Kobra. V zápase týmů, které do té doby neztratily ani bod Řisuty na Kobru nestačily. Třikrát inkasovaly, aniž by alespoň jednou skórovaly a byl z toho výsledek 0:3. Z nečekané domácí prohry se však Řisuty rychle vzpamatovaly a hned v dalším kole si odvezly všechny body z Děčína. Na hostující vedení Děčín ještě vyrovnáním zareagoval. Pak však třikrát skórovali Řisutští a Děčín dokázal už jen upravit konečný výsledek na 2:4. Následně Řisuty zdolaly doma Benešov 6:3. Po polovině zápasu vedly už 4:0. I když Benešov dokázal v dalším průběhu skóre zkorigovat, na body to nestačilo. Pak uspěly Řisuty ve šlágru kola v přímém souboji o první příčku v Klášterci 5:4 na nájezdy. Domácí tým se sice ujal poměrně brzy vedení, avšak na první přestávku šel s mankem 1:3. Ve druhé části stav srovnal a v poslední šel do vedení. Řisuty ale za dvě minuty odpověděly. Protože už žádný další gól nepadl ani v základní části, ani v prodloužení, musely o vítězi rozhodnout nájezdy. V těch byly Řisuty úspěšnější a odvezly si z Klášterce dva cenné body. I další utkání Řisut se rozhodovalo až v nájezdech, když tentokrát uspěly doma s Milevskem. Úspěšnou první čtvrtinu zakončily Řisuty výhrou v Bílině 5:3. V zápase se sice domácí ujali vedení, ale pak se hned čtyřikrát prosadil soupeř. Bílina se přiblížila na rozdíl gólu, ale vyrovnat již nedokázala a v závěru inkasovala při hře bez brankaře.

Druhá čtvrtina

Ve druhé čtvrtině už se Řisutum vedlo hůře, když hned čtyřikrát našly přemožitele. Začaly ji domácí vydřenou výhrou nad Sokolovem 4:2. Utkání se rozhodovalo na rozmezí 52. – 55. minuty, kdy padly čtyři góly. Do té doby vedly Řisuty 1:0. Ty nakonec vyšly z brankové přetahované s jednogólovým náskokem, který pak pojistily gólem do prázdné brány. V souboji třetího s prvním pak Jablonec po divokém výsledku 9:6 překonal Řisuty. Hosté sice šli do vedení v desáté minutě, ale domácím se podařilo první třetinu vyhrát v poměru 3:1. V druhé části svůj náskok ještě zvýšili a do poslední třetiny šli za stavu 5:2. Řisuty se v posledním dějství během dvaceti vteřin přiblížily dvěma slepenými trefami na rozdíl jedné branky. Jablonec však žádné drama nepřipustil. Nastřílel tři góly a po soupeřově dvougólovém přiblížení v závěru dal výsledku konečnou podobu v závěrečné hostující power-play. Tuto prohru Řisuty rychle odčinily domácí pohodlnou výhrou nad Klatovy 7:2, když utkání rozhodly hned v první třetině, kterou vyhrály 4:0. Pak však přišly pro Řisuty dvě prohry za sebou. Nejprve neuspěly na Kobře. Ta doma body příliš nerozdává a v letošní sezóně se jí na tým ze Slaného daří. Zvítězila 6:4. Po počáteční gólové přetahované si Kobra postupně vybudovala náskok 5:2. Řisuty se dokázaly přiblížit na rozdíl jediné branky, Kobra si ale závěr pohlídala a do prázdné branky pojistila své vítězství. Poté Řisuty nečekaně doma nestačily na Děčín, kterému podlehly 3:4. Domácí tým se ujal vedení, ale soupeř dvěma góly získal vedení na svou stranu a stejně dokázal zareagovat i na řisutské vyrovnání. Řisuty si však po domácí prohře spravily chuť vítězstvím 5:4 v Benešově. Hosté se ujali vedení v první třetině. Ve druhé části Benešov otočil skóre na 3:1 ve svůj prospěch, ale během tří minut své vedení ztratil a na poslední dějství šel znovu s jednogólovým mankem. To sice dotáhl, ale sedm minut před koncem o body definitivně přišel. V dalším kole narazily Řisuty na své soka v boji o nejvyšší příčky v pořadí Klášterec, kdy měly možnost se na vedoucí tým tabulky bodově dotáhnout. To však nedokázaly a podlehly svému soupeři 1:4. Po bezbrankové první třetiny se poprvé změnil stav zásluhou domácího týmu. Klášterec však ještě v průběhu druhé části vyrovnal a v posledním dějství třemi góly rozhodl o své výhře. Do konce první poloviny soutěže pak Řisuty sehrály ještě dva zápasy a oba vítězně. Nejprve zvítězily po prodloužení v Milevsku a pak si bez potíží poradily s Bílinou. Ta v prvních dvou třetinách inkasovala vždy po třech gólech, přičemž vstřelila jen jeden. Nakonec z toho byl výsledek 6:2 pro domácí.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně

Obě dosavadní vzájemná střetnutí získaly pro sebe Řisuty, ale Milevsko si v obou případech odneslo ze zápasu alespoň bod. V prvním měření v Řisutech určily vítěze až samostatné nájezdy. Domácí tým se třikrát v utkání dostal do vedení, ale ani jednou jej neudržel. Nepomohl mu ani klasický gól do šatny, který vsítil vteřinu před koncem druhé třetiny. Milevsko i na třetí domácí gól dokázalo najít odpověď. V prodloužení ani jeden z týmů nevyužil přesilovku a držitele bonusového bodu tak musely určit až nájezdy. V těch se našel jediný úspěšný střelec, kterým byl domácí útočník Kos a stanovil tak konečný výsledek 4:3.
Ani druhé střetnutí mezi Milevskem a Řisuty se nerozhodlo v normální hrací době. I tentokrát získaly bonusový bod Řisuty, přestože Milevsko drželo po dvou třetinách vedení 3:0 získané v první části. Řisutum se však povedl úvod třetí třetiny, kdy dvěma slepenými góly snížily a v polovině třetiny ve vlastním oslabení vyrovnaly. Milevsko však tutéž přesilovku dokázalo využít a znovu šlo do vedení. To Řisuty srovnaly dvě minuty před vypršením základního času. V prodloužení hosté urvali bod navíc pro sebe, když se dokázali prosadit z nenápadné akce 21 vteřin před jeho koncem a odvezli si z Milevska výhru 5:4.

Nejlépe si v bodování Řisut vede Matěj Kos, jenž v 25 zápasech nasbíral 31 bodů za 15 gólů a 16 asistencí. Za ním je v těsném závěsu nejlepší střelec týmu Jakub Kraus , autor 16 gólů a 7 přihrávek. Mezi obránci jsou shodně nejúspěšnějšími v bodování Martin Ton , který v 25 zápasech vstřelil 5 gólů a na 3 z nich přihrál a Martin Kašák s vyrovnanou bilancí 4 gólů a 4 asistencí. Mezi brankaři má výsostné postavení Vít Schwamberger, který odchytal většinu zápasů.

Sestava Řisut z minulého kola ze zápasu v Klášterci:
HC Řisuty : Vincenc - Kašák, Ton, Sedláček, Šmíd, Babický, Fiala, Slánský, Čížek, Landa, Kos, Chamrád, Hlusička, Kraus, Vach, Procházka, Veselý, Doskočil, Záleský, Křepelka, Scherzl.

Druhou polovinu soutěže začaly Řisuty nečekanou prohrou v Sokolově, kde dokonce ani jedinkrát neskórovaly, ale od té doby ztratily už jen jediný zápas, když podlehly po prodloužení v Klatovech. Po prohře v Sokolově zdolaly Řisuty doma Jablonec 3:1. Následovala již zmíněná prohra po prodloužení v Klatovech. Pak Řisuty v domácím prostředí porazily Kobru. Ta oba předchozí zápasy vyhrála a i v tom třetí k výhře dobře nakročila. Vedla totiž 3:1. Domácím se však ještě do konce druhé třetiny podařilo skóre srovnat a třemi góly v posledních sedmi minutách zápasu i rozhodnout. Z Děčína si Řisuty odvezly dva body za výhru na nájezdy. A bylo to šťastné vítězství. V Děčíně totiž Řisuty prohrávaly už po 11-ti minutách 3:0. Až od poloviny zápasu začali hosté stahovat domácí náskok a necelých 10 minut před koncem se dokonce ujali vedení. To však domácí tým rychle srovnal. Nakonec podlehl na nájezdy, ve kterých Řisuty byly i napotřetí v dosavadním průběhu soutěže úspěšné. Potřetí v sezóně si pak Řisuty poradily s Benešovem, který zdolaly tentokrát doma 4:2. V posledním zápase roku zajížděly Řisuty do Klášterce a v šlágru kola dokázaly, že na domácí tým v jeho prostředí jako jediní umí. Po výhře v prvním zápase na nájezdy si tentokrát odvezly dokonce všechny body. Dvakrát v zápase Řisuty v Klášterci vedly. Domácí tým však dvěma góly během minuty ke konci druhé třetiny získal vedení na svou stranu. To hosté v závěrečné části srovnali a v poslední minutě zápasu zasadili domácím rozhodující úder. Rovněž Milevsko si v posledním soutěžním zápase roku 2011 připsalo výhru na ledě soupeře, když v Benešově zvítězilo na nájezdy. Řisuty jsou jednoznačným favoritem duelu a každý bod z Řisut by byl pro Milevsko úspěchem. Vzhledem nepovedenému vstupu do druhé poloviny soutěže a vzhledem k vyrovnanosti tabulky si však Milevsko nemůže dovolit příliš body ztrácet.

Utkání můžete sledovat na onlajn přenosu.

Řisuty vs Milevsko

Branky a nahrávky: 19. Vach (Kraus, Fiala), 46. Vach (Chamrád), 60. Vach - 47. Heřmánek (Hájek). Rozhodčí: Petružálek - Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 27:26 (14:5, 6:14, 7:7). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.