5
1
20. 2. 2011

Ve druhém kole play-off bude soupeřem Milevska Benešov

M i l e v s k o - Ve druhém kole vyřazovacích bojů se HC Milevsko 2010 utká s Benešovem. Oba celky si postup do semifinále play-off vybojovaly až ve třetím rozhodujícím zápase. Milevsko zdolalo Pelhřimov, Benešov v divoké sérii přešel přes Trutnov. I druhé kolo play-off bude odehráno na 2 vítězné zápasy. Série začíná v pondělí 21. 2. v Benešově, druhý zápas bude sehrán ve středu 23. 2. od 18 hodin v Milevsku. V případě nerozhodného stavu bude sehrán rozhodující zápas opět v Benešově v pátek 25. 2. .

Benešov v letošním ročníku naplnil předsezónní prognózy, kdy byl pasován do role jednoho z největších favoritů skupiny Střed. Po většinu soutěže vévodil tabulce, když byl před koncem kalendářního roku jen na jedno kolo sesazen z prvního místa Kolínem. Až v samém závěru základní části Benešov neodolal náporu mohutně finišujícího Jindřichova Hradce. Po 33. kole mu přepustil první příčku a už se na ní nedokázal vrátit. V tabulce po základní části skončil na 2. místě.

První polovina

Hlavně první čtvrtina soutěže vyšla Benešovu na výbornou. Ztratil v ní pouze jediný zápas, když v 7. kole překvapivě neuspěl na ledě v té době posledního týmu tabulky Jindřichova Hradce. Jinak všechna ostatní střetnutí vyhrál, z toho jen jediný o gól. Zbylé zápasy skončily větším brankovým rozdílem. Ve druhé části soutěže už si Benešov vedl o poznání hůře. Nebodoval hned ve čtyřech zápasech a jednou navíc prohrál po nájezdech. Poprvé ztratil body i v domácím prostředí, kde ve 14. kole nedokázal doma zdolat Kutnou Horu. Utrpěl navíc i porážku s dvojciferným výsledkem, když na ledě Žďáru inkasoval deset gólů, z toho šest hned v první třetině.

Druhá polovina

Vstup do druhé poloviny soutěže neměl Benešov vůbec dobrý. Dvakrát nastoupil v domácím prostředí a v obou případech prohrál. Pak sice naplno bodoval v Chotěboři, kde pro sebe urval vítězství mohutným finišem v závěrečné části. V dalším kole Benešov neodcestoval kvůli sněhové kalamitě k utkání do Kutné Hory a utkání mu bylo následně zkontumováno. Poté Benešov v přímém souboji o první místo uspěl doma s Kolínem. Ale protože pak doma prohrál s Milevskem, vyhoupl se Kolín před Benešov do čela díky většímu množstvím nastřílených branek při stejném rozdílu ve skóre. S novým letopočtem se Benešov znovu vrátil na vítěznou vlnu, když v prvních osmi utkáních bodoval. Tři utkání ztratil v prodloužení, v ostatních si připsal plný počet bodů. Sérii bez proher ukončilo Milevsko. To tak podruhé přispělo k sesazení Benešova z trůnu. Benešov pak doma podlehl Vajgaru, a byť poslední dva zápasy základní části vyhrál, na lepší než druhé místo to nestačilo.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně

V letošních mistrovských zápasech je bilance vyrovnaná. V prvních dvou střetnutích uspěl Benešov, v dalších dvou naopak Milevsko. V prvním utkání prohrálo Milevsko v Benešově vysoko 8:1. Domácí tým si vytvořil bezpečný náskok již v první periodě. Oslabené Milevsko v druhé třetině snížilo a hrálo s domácími v tu chvíli rovnocennou partii. Dva laciné góly Benešova však znovu srazili ambice Milevska do hlubin. Domácí tým nadále navyšoval skóre a své vítězství korunoval dvěma góly v poslední části při milevské přesilovce.
Odveta v Milevsku byla vyrovnanější, ale i tak skončila hostující výhrou 1:3. Benešov o své výhře rozhodl v prostřední části díky využití dvou přesilových her, z toho první ve dvojnásobné početní výhodě a druhé 20 vteřin před koncem druhé třetiny. Uklidnění do hostujících řad přinesl hned na začátku poslední části svým gólem benešovský kapitán Kaňka. Milevsko dokázalo ve vlastním oslabení snížit, ale další gól už vstřelit nedokázalo.
Až ve třetím utkání Milevsko poprvé v soutěži s Benešovem bodovalo. A hned si připsalo plný bodový zisk a to dokonce na ledě soupeře po výsledku 2:5. Základ vítězství položilo Milevsko dvěma už v první třetině vstřelením dvou gólů. Benešov ve druhé části snížil využitím dvojnásobné přesilovky. Do kabin se však šlo znovu s vedením hostí o dvě branky. V poslední třetině Milevsko postupně odskočilo až na stav 1:5, který domácí tým dokázal v závěru už jen zkorigovat opět ve dvojnásobné početní výhodě.
V posledním vzájemném měření Milevsko doma zdolalo Benešov 5:4. Milevsko přemohlo soupeře díky střeleckému zlepšení v poslední třetině, ve které otočilo nepříznivý stav 2:3 z první části na 5:3. Hostující tým sice ještě dokázal snížit, ale k vyrovnání mu nepomohla ani závěrečná hra bez brankaře.

Statistikám Benešova dominuje hlavní tahoun týmu Michal Kaňka. V zaznamenaných 31 zápasech zaznamenal úctyhodných 70 bodů za 40 gólů a 30 asistencí. Krok s ním drží jeho nejčastější spoluhráč z útoku David Jonáš, jenž má na svém kontě ve 32 zápasech 61 bodů (28+33). Ostatní spoluhráči už v produktivitě výrazně zaostávají. Mezi obránci si nejlépe v bodování vede Jakub Verbík , když v 31 zaznamenaných zápasech vstřelil 6 gólů a na 22 z nich přihrál. Sezónu začal Benešov s brankařskou dvojicí Pavel Maláč a Ernestas Kielius. Ani jeden z nich však už v týmu Vodních lvů nepůsobí. Svoji druholigovou premiéru si v benešovském dresu po jejich odchodu svorně odbyla dvojice mladých brankařů Michal Holánek a Pavel Bílek. Na jejich místo pak vedení týmu získalo druhou ligou ostřílené gólmanské duo Zdeněk Rückl a Roman Matoušek, přičemž první z nich po svém odchodu z Nymburka převzal v Benešově roli týmové jedničky. Více však v sérii s Trutnovem odchytal Roman Matoušek.

Sestava Benešova z rozhodujícího zápasu 1. kola play-off s Trutnovem:
HC Benešov : Matoušek - J. Verbík, Zeman, R. Verbík, Košatka, Kouba, Srdínko - Jonáš, Kaňka, Jágr - David, Vacek, Holánek - Drda, Starec, Strnad - 41. navíc Štěpánek

1. kolo play-off

Oba týmy v prvním kole vyřazovacích bojů si postup vybojovaly až v rozhodujícím střetnutí. Oba zvítězily vždy v domácím prostředí, venku naopak neuspěly. Milevsko zdolalo Pelhřimov po výsledcích 5:2, 0:1 a 6:2. To série mezi favorizovaným Benešovem a Trutnovem měla divočejší průběh s řadou zvratů. Vše začalo hned úvodním duelem, ve kterém Trutnov ještě 7 minut před koncem vedl na soupeřově ledě 6:2. Domácí tým pak nevídaným finišem otočil průběh na konečný stav 8:6. Odveta v Trutnově se naopak zpočátku lépe vyvíjela pro Benešov. Ten vyhrál první třetinu 2:0. Od druhé části však opanoval hru domácí tým. Prostřední třetinu vyhrál 4:0 a v poslední části přidal Benešovu ještě další 3 góly. Rozhodující duel ovládl Benešov. V zápase sice jako první inkasoval, ale na první přestávku už šel s gólovým náskokem a nakonec uštědřil Trutnovu porážku 7:1.

Výsledky 1. kola play-off skupiny Střed: :
Jindřichův Hradec – Žďár 2:0 (6:0, 3:2 p.p.), Benešov – Trutnov 2:1 (8:6, 2:7, 7:1), Kolín – Nymburk 1:2 (3:4, 5:3, 1:2), Milevsko – Pelhřimov 2-1 (5:2, 0:1, 6:2)

2. liga Střed,

Branky a nahrávky: 7. Kaňka (Jágr), 12. Kouba (Jágr, Jonáš), 35. Jágr (Kouba), 58. Kaňka (Holánek, Jonáš), 60. Jonáš - 5. Hamerle (Matějka, Müller), 37. Štěrba (Květoň, Dvořák). Rozhodčí: D. Vokřal – D. Jechoutek, J. Kotek . Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 22:48 (12:14, 4:16, 6:18). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 5:2.